W dniach 15-18 maja 2019 roku przedstawiciele Gmin – członków naszego Stowarzyszenia przy współpracy Związku Miast Polskich i Związku Gmin Austrii wzięli udział w Wizycie Studyjnej.

W trakcie wizyty spotkaliśmy się z przedstawicielami Urzędu Miasta Tulln – gdzie zaprezentowano nam przykład wykorzystanie technologii w zarządzaniu i funkcjonowania austriackiej gminy. Zapoznaliśmy się również z funkcjonowaniem Urzędu oraz Punktem Obsługi Interesantów.

Kolejnym odwiedzonym miejscem była firma GEMDAT in Kosterneuburg – gdzie pokazano bardzo ciekawe rozwiązania informatyczne dla gmin i mieszkańców. Zaprezentowano między innymi uniwersalną aplikację na smartfony – która jest jednolita dla wielu gmin – umożliwiając mieszkańcowi bądź turyście zapoznanie się z wydarzeniami, atrakcjami turystycznymi, miejscami noclegowymi itp. Pokazano nam również rozwiązania dla Oświaty.

Spotkaliśmy się również z przedstawicielami Związku Gmin Austrii, którzy przybliżyli zasady funkcjonowania administracji samorządowej w tym kraju oraz historię i specyfikę organizacji zrzeszającej samorządy.